Modelování dostupnosti pro seniory, percepce dostupnosti a determinanty jejich prostorové mobility

Vysoká škola báňská - Technická Univerzita Ostrava, Univerzita Hradec Králové, Grantová agentura ČR

Aktuálně

„Na řešení projektu se podílí skupina výzkumníků z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava pod vedením prof. Jiřího Horáka a skupina výzkumníků z Univerzity Hradec Králové pod vedením prof. Petry Marešové. Výzkum je zaměřen na města Ostrava, Hradec Králové a několik menších obcí.“

Pokud nám chcete pomoci, vyplňte prosím naše dotazníky:

V prvním dotazníku zjišťujeme, na jaká místa a jak často senioři chodí či jezdí. Dotazník najdete na webové adrese zde:
https://www.pocitovemapy.cz/senior-dostupnost-mobilita

Ve druhém dotazníku mapujeme pocity seniorů v okolí bydliště, kam rádi chodí, kterým místům se vyhýbají a proč. Tento dotazník naleznete zde:
https://www.pocitovemapy.cz/senior-dostupnost-pocity

O projektu

Modelování dostupnosti pro seniory, percepce dostupnosti a determinanty jejich prostorové mobility

Projekt je financován Grantovou agenturou ČR (21-22276S)
Období řešení: 01/2021 – 12/2024

GACR VSBTUO UHK

ÚVOD

Záměry projektu

Prozkoumat vztah mezi vnímanou dostupností a modelovanou dostupností pro seniory, vliv vnějších faktorů na změny dostupnosti a její vnímání a vytvoření nového modelu hodnocení dopravní dostupnosti pro seniory využívající kvantifikovatelné ukazatele popisující lokální prostředí.

Současná hodnocení dopravní dostupnosti málo zohledňují potřeby specifických skupin jako jsou senioři. Vnímání dostupnosti seniory je ovlivněno řadou kognitivních, psychických, zdravotních, zvykových, sociálních a jiných osobních faktorů, avšak také externími podmínkami jako jsou dopravní infrastruktura a služby, prostředí (okolí, meteorologické podmínky) a aktuálně omezením dostupnosti v souvislosti s pandemií COVID-19. Zkoumání vztahu mezi vnímanou dostupností a modelovanou dostupností umožní lépe poznat možnosti snížení neurčitosti modelování dostupnosti pro seniory, určit významné determinanty pro percepci dostupnosti a lépe porozumět možnostem jejich ovlivnění. Názory a potřeby seniorů budou zjišťovány pomocí dotazníkového šetření, hloubkových rozhovorů, pocitových map, asistovaných fyzických a virtuálních procházek a porovnávány s výsledky nových modelů dopravní dostupnosti využívající detailní popis místního prostředí a kritéria klíčová pro mobilitu seniorů. Budou zkoumány dopady antiinfekčních opatření na omezení pohybu a dostupnosti seniorů.

ŘEŠITELSKÝ TÝM

Hlavní řešitel


prof. Dr. Ing. Jiří Horák, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Hornicko-geologická fakulta, jiri.horak@vsb.cz

prof. Ing. Mgr. Petra Marešová Ph.D., Univerzita Hradec Králové, Fakulta informatiky a managementu, petra.maresova@uhk.cz

Spolupracovníci

prof. Ing. Igor Ivan, Ph.D. igor.ivan@vsb.cz
Ing. Lucie Orlíková, Ph.D. lucie.orlikova@vsb.cz
PhDr. Miroslav Joukl, Ph.D. miroslav.joukl@uhk.cz
prof. Ing. Ondřej Krejcar, Ph.D. ondrej.krejcar@uhk.cz
RNDr. Mgr. Lucie Vítková, Ph.D. lucie.vitkova.1@uhk.cz
Ing. Pavel Kukuliač, Ph.D. pavel.kukuliac@vsb.cz
Mgr. Zuzana Truhlářová, Ph.D. zuzana.truhlarova@uhk.cz
doc. Dr. Ing. Bronislava Horáková bronislava.horakova@vsb.cz
Ing. Monika Poledníková monika.polednikova@vsb.cz
Ing. Ondřej Kolodziej ondrej.kolodziej@vsb.cz
Ing. Martin Zajac martin.zajac@vsb.cz
Ing. Peter Golej, Ph.D. peter.golej@vsb.cz
Mgr. Nikola Koktavá n.koktava@seznam.cz

VÝSLEDKY PROJEKTU

Výsledkem projektu budou publikace, které zhodnotí výsledky výzkumu. Současně výsledná zjištění a praktická doporučení budou předána zástupům místní samosprávy a dopravnímu podniku v daném městě a další zainteresovaným institucím. Osobní rozhovory, dotazníková šetření a další informace z osobních kontaktů budou anonymizovány a zajištěny proti zneužití.

Plánované aktivity

Hloubkové rozhovory se seniory probíhaly v Ostravě, v Hradci Králové a v několika obcích v jejich okolí (Děhylov, Jistebník, Píšť, České Meziříčí, Čeperka, Hořiněves) v květnu až září 2021. Zaměřovaly se na prostorovou mobilitu seniorů, jaké jsou její cíle, dopravní prostředky, prostorové a časové souvislosti, hodnocení dostupnosti, a rovněž význam a funkce, které plní prostorová mobilita v životě seniorů. Celkem bylo provedeno 65 rozhovorů se záznamem, které byly následně přepsány a vyhodnoceny.

Dotazníkové šetření realizovala společnost STEM/MARK mezi seniory ve věku 65 let a více v Ostravě, v Hradci Králové a ve vybraných rurálních obcích v jejich regionech. Metodou CAPI a CAWI s využitím kvótního výběru bylo získáno 536 dotazníků na přelomu let 2021 a 2022. Dotazník se zaměřil na pohybové aktivity seniorů, percepci okolí bydliště, hodnocení jednotlivých cest pěšky i dopravou z pohledu řady aspektů.

Potenciální cíle mobility seniorů zjišťujeme z několika zdrojů se zaměřením na současný stav a na stav v roce 2019 před začátkem pandemie. Využíváme dostupné digitální datové sady (Open Street Map, evidenci zdravotních zařízení ÚZIS apod.) a provádíme terénní průzkum v pilotních oblastech Ostravska a Hradecka. Důležitou součástí je také průzkum cílů přímo od seniorů či jejich příbuzných, asistentů nebo přátel ve formě dotazníku s mapou. Díky němu zjišťujeme, na jaká místa a jak často senioři chodí či jezdí.

Dotazník najdete na webové adrese: https://www.pocitovemapy.cz/senior-dostupnost-mobilita.

Budeme rádi, pokud se do výzkumu zapojíte a vyplníte nám tento dotazník. Výsledky dotazníkového šetření budou zveřejněny a průběžně aktualizovány od dubna 2022 na těchto webových stránkách. Výsledky budou využity i v praktické rovině předáním zástupcům samosprávy.

Výsledky map mobility:

Mapování místních komunikací a mobiliáře využívá digitální technické mapy měst či obcí, pokud jsou k dispozici, další podklady jako je Open Street Map, různé datové sady poskytované místní samosprávou, místním dopravním podnikem, technickými službami apod. Vždy je však nutné doplňovat chybějící údaje či celou evidenci zejména k místnímu mobiliáři (zejména lavičky), ale i evidence přechodů pro chodce, šířky a sklony chodníků, schody, vybavení zastávek veřejné dopravy apod.

Analýza dopravních příležitostí a omezení ohodnotí zejména podmínky individuální automobilové dopravy a veřejné dopravy. Zaměřuje se na hodnocení dostupnosti vybraných cílů z míst potenciálního bydliště. Hodnocení zahrnuje nejen dopravní čas, ale i počet přesedání, četnost, variabilitu v čase a parametry pro bezbariérovou dopravu jako jsou bezbariérová nástupiště a nízkopodlažní vozidla.

Na základě analýzy dostupných metod hodnocení prostředí z hlediska chodeckosti chceme doporučit vhodný postup využití existujících digitálních dat (smart city) a vyhodnocení chodeckosti v mikroměřítku se zohledněním různých typů překážek a parametrů. Cílem je přesnější hodnocení podmínek a možnost identifikace místních problémů, zejména těch, které limitují mobilitu seniorů.

Asistované procházky se seniory umožní asistentům podrobněji zdokumentovat a porozumět problémům osob s pohybovými omezeními při jejich realizaci cest. K dokumentaci tras je používána minikamera s následným vyhodnocením trasy a jednotlivých míst, rozhovor se záznamem a přímé mapování trasy asistentem. To poskytne vysvětlení zvolené trasy v mikroměřítku a objektů na a podél trasy, které jsou pro mobilu seniorů významné.

Virtuální procházky se seniory využívají 3D virtuálního zobrazení okolí komunikací (např. Google Street View, Panorama), které umožňují projít vybranou trasu virtuálně se seniorem a zaznamenat objekty a faktory důležité pro jeho mobilitu. K realizaci virtuálních procházek byla připravena speciální aplikace, která umožňuje současné prohlížení i mapování a dokumentaci zájmových objektů (např. překážek jako jsou schody). Na základě praktických zkoušek a hodnocení se ale ukázalo, že dokumentace prostředí a způsob ovládání zatím neumožňují tento nástroj efektivně využít.

Pocitové mapy umožňují vyjádřit, jaké pocity jsou spojeny s konkrétními místy či trasami, kde chodí nebo které navštěvují senioři. Snažíme se zjistit, co je atraktivní a co je odpuzující, jaké bariéry a problémy hrají roli v mobilitě seniorů, která místa rádi navštěvují a kterým se naopak vyhýbají, chceme lépe pochopit, proč tomu tak je, a jaký význam mají tyto překážky pro seniory.

Dotazník najdete na webové adrese: https://www.pocitovemapy.cz/senior-dostupnost-pocity.

Budeme rádi, pokud se do výzkumu zapojíte a vyplníte nám tento dotazník. Výsledky dotazníkového šetření budou zveřejněny a průběžně aktualizovány od dubna 2022 na těchto webových stránkách. Výsledky budou využity i v praktické rovině předáním zástupcům samosprávy.

Výsledky pocitových map:

V rámci modelování dopravní a místní dostupnosti budou provedeny různé analýzy dostupnosti v pilotních obcích s využitím různých kvantitativních ukazatelů a přístupů.

Analýza vlivu pandemie na změny chování by měla zhodnotit změnu dostupnosti před a po pandemii, resp. vlivy jednotlivých vln pandemie a vnímání těchto změn seniory, používané adaptační a kompenzační strategie a dopady.

Analýzy dopravní dostupnosti v rámci regionu a v rámci města porovnáním stavu před a po pandemii. Realizovány regionální analýzy dostupnosti veřejnou dopravou. Další v přípravě.

Statistické analýzy se zaměří na několik oblastí. K hlavním patří hodnocení rozdílů mezi modelovanou a vnímanou dostupností, určení významných determinantů pro percepci dostupnosti, změny v časovém vývoji dostupnosti zejména stav před pandemií a současnost, vliv distribuce cílů a jejich významu, význam vlivu dopravní složky, citlivost na parametry řešení, vliv parametrů cesty a bariér v detailním měřítku.

Senioři se zúčastní skupinových rozhovorů a poskytnou zpětnou vazbu na výsledky hodnocení vnímané a modelované dostupnosti a hodnocení jejich rozdílů ve spolupráci s místními experty.

DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ

Hlavní dotazníkové šetření se zaměřuje na vnímání dostupnosti a faktory prostorové mobility pro seniory a zjišťuje mimo jiné vnímání okolí bydliště, významné cesty a jejich vnímání a změny během pandemie. Šetření využívá kvótní metodu vzorkování. Stratifikace zahrne věkové skupiny, pohlaví, typ domácnosti, vlastnictví auta, územní aspekty a urbanizaci. Aktuálně dotazníkové šetření probíhá ve městech Ostrava a Hradec Králové, následovat bude šetření ve vybraných malých obcích.

Kromě toho probíhá dotazníkové šetření prostorové mobility a pocitů.

V prvním dotazníku zjišťujeme, na jaká místa a jak často senioři chodí či jezdí. Dotazník najdete na webové adrese:
https://www.pocitovemapy.cz/senior-dostupnost-mobilita

Ve druhém dotazníku mapujeme pocity seniorů v okolí bydliště, kam rádi chodí, kterým místům se vyhýbají a proč. Tento dotazník naleznete zde:
https://www.pocitovemapy.cz/senior-dostupnost-pocity

PUBLIKACE

Projektové výstupy podpořené grantem

# CITACE DOI KDE TYP VÝSTUPU KE STAŽENÍ
1 Kukuliac P., Horak J., Golej P., Kvapil T., Orlikova O.: Urban space mobility mapping for seniors: testing of mobile applications. SGEM 2021, Vol. 21, Issue 2.1, 469 – 476. 10.5593/sgem2021/2.1/s11.95 International Multidisciplinary Scientific GeoConference, Albena (BG), Aug 14, 2021 - Aug 22, 2021 D (Scopus)
2 Horák J., Ivan I., Orlíková L., Kukuliač P.: Modelování dostupnosti pro seniory. Dopravně-geografický seminář, 24.9.2021, Brno prezentace
3 Horak J., Kukuliac P., Maresova P., Orlikova L., Kolodziej O.: Spatial pattern of the Walkability Index, Walk Score and Walk Score modification for elderly. ISPRS Int. J. Geo-Inf. 2022, 11, 279 10.3390/ijgi11050279 ISPRS International Journal of Geo-Information Jimp
4 Horak J., Kukuliac P., Maresova P., Orlikova L., Kolodziej O.: Chodeckost v Ostravě a Hradci Králové. In Sborník „GIS Ostrava 2022. Smart City – vize a realita“, 16. – 18. března 2022, 1-8. 10.31490/9788024846071-157 GIS Ostrava 2022. Smart City – vize a realita, 16. – 18. března 2022, Ostrava Konferenční příspěvek
5 Horák J., Kukuliač P., Horáková B., Golej P: Mapování urbánního prostředí pro podporu inkluze. In Sborník „Geoinformace ve veřejné správě 2022“, 2.-3.5.2022, Praha. Geoinformace ve veřejné správě 2022, 2.-3.5.2022, Praha prezentace
6 Joukl M., Vítková L., Truhlářová Z., Marešová P., Orlíková L.: The importance of mobility for the autonomy of seniors. KONTAKT – Journal of Nursing and Social Sciences related to Health and Illness, 2022, 24 (3) , pp.254-262. 10.32725/kont.2022.024 Journal of Nursing and Social Sciences related to Health and Illness Jsc
7 HORAK J., ZAJAC M., KUKULIAC P., MARESOVA P. Participative Mapping of Elderly Mobility and Distances to Their Favourite Destinations. In Proceedings of the 2022 International Conference on Big data, IoT, and Cloud Computing (ICBICC 2022), December 02–04, 2022, Chengdu, China. ACM, New York, NY, USA, 5 pages. 10.1145/3588340.3588365 International Conference on Big data, IoT, and Cloud Computing (ICBICC 2022), December 02–04, 2022, Chengdu, China D
8 HORAK J., KUKULIAC P., ORLIKOVA L., GOLEJ P. Leaf Area Index for Assessment of Urban Green Space and Tree Coverage to Support Elder Friendly Cities. In Proceedings of the 2022 International Conference on Big data, IoT, and Cloud Computing (ICBICC 2022), December 02–04, 2022, Chengdu, China. ACM, New York, NY, USA, 5 pages. 10.1145/3588340.3588364. International Conference on Big data, IoT, and Cloud Computing (ICBICC 2022), December 02–04, 2022, Chengdu, China D
9 MARESOVA P., KREJCAR O., MASKURIY R., BAKAR N., SELAMAT A., TRUHLAROVA Z., HORAK J., JOUKL M., VÍTKOVA L. Challenges and opportunity in mobility among older adults – key determinant identification. BMC Geriatrics, (2023) 23:447, pp. 1-29. 10.1186/s12877-023-04106-7 BMC Geriatrics Jimp
10 MAREŠOVÁ P., KOMÁRKOVÁ L., HORÁK J., KREJCAR O., KUKULIAČ P., VÍTKOVÁ L., JOUKL M., TRUHLÁŘOVÁ Z., TOMSONE S. Unveiling Seniors’ Perception of Mobility: Urbanization, Region, and Physical Activity. Patient Preference and Adherence 2023:17 3015–3031. 10.2147/PPA.S426789 Patient Preference and Adherence Jimp
11 KUKULIAC, P., HORAK, J., FOJTIK, D., IVAN, I., KOLODZIEJ, P., ORLIKOVA, L., MARESOVA, P., Public transport accessibility changes during the COVID-19 period: Case study of Ostrava and Hradec Kralove regions. Geographia Cassoviensis 2023, 17 (1), pp.73-92. 10.33542/GC2023-1-05 Geographia Cassoviensis Jimp
12 HORÁK, J., ORLÍKOVÁ, L., KUKULIAČ, P., MAREŠOVÁ, P., IGOR, I., KOLODZIEJ, O. Mapování veřejného prostoru pro seniory a jeho kartografická reprezentace. In 25.kartografická konference Plzeň 2023, 5.–7. září 2023 XXV. Kartografická konference Plzeň 2023, 5.–7. září 2023
13 MAREŠOVÁ P., KOMÁRKOVÁ L., VÍTKOVÁ L., JOUKL M., TRUHLÁŘOVÁ Z., HORÁK J., KREJCAR O. (2023) Accessibility changes and their perception by the elderly after the COVID-19 pandemic. Mil. Med. Sci. Lett. (Voj. Zdrav. Listy). 10.31482/mmsl.2023.026 Mili Med. Sci. Lett. (Voj. zdrav. listy).
14 Krejcar O., Kukuliac P., Cheng L.K., Selamat A., Horak J. (2022). Deep-Learning Pre-Processing for Improvement of KMeans Cluster Analysis of Seniors’ Walkability in Hradec Kralove And Ostrava (Two Middle-Sized Czech Cities). Journal of Advanced Research in Computing and Applications, 28(1), 1–11. Journal of Advanced Research in Computing and Applications Jost
15 Horak J., Koktava N., Zajac M., Kukuliac P., Maresova P. (2024). Benefits and Pitfalls of Emotional and Mobility Meb Mapping. A Case Study of Two Czech Cities, Int. Arch. Photogramm. Remote Sens. Spatial Inf. Sci., XLVIII-4/W12-2024, 67–73, 2024 10.5194/isprs-archives-XLVIII-4-W12-2024-67-2024 FOSS4G (Free and Open Source Software for Geospatial) Europe 2024 – Academic Track, O1-07.7.2024, Tartu, Estonia D
16 Maresova P., Komarkova L., Truhlarova Z., Tomsone S., Joukl M., Vítková L., Barakovic S., Barakovic J., Horák J. (2025): Influence of mobility and technological factors of mobility on the quality of life of older adults: An empirical study focused on mobility as a mediator. Journal of Transport & Health 42 (2025) 102015. 10.1016/j.jth.2025.102015 Journal of Transport & Health Jimp

MAPA

Chodeckost

pro přepínání mezi WAI a Walk Score použijte seznam vrstev, jejíž ikona je v mapovém okně dole vpravo

KE STAŽENÍ