headerphoto

Cvičení 2: Příprava mapování v prostředí ESRI ArcGIS online

V tomto cvičení se seznámíte s procesem přípravy projektu mapování kombinací prostředí ESRI ArcGIS Pro a Esri ArcGIS Online.

Zadání

S využitím datového modelu sestaveného ve cvičení 1 pro mapování křižovatek připravte projekt mapování pro aplikaci ESRI FieldMaps.

Cíle cvičení

  • seznámit se s přípravou prázdné datové sady dle dostupného datového slovníku v prostředí ESRI ArcGIS Pro
  • vytvořit a publikovat webovou mapu na podkladě vlastních dat s použitím ESRI ArcGIS online

Obsah cvičení

Příprava projektu a prázdné datové sady v ESRI ArcGIS Pro

V prostředí ESRI ArcGIS Pro si vytvořte prázdný projekt, který si uložte na disku D:/Os_cislo do vašeho pracovního adresáře. V rámci projektu vznikne nová souborová geodatabáze, ve které vytvořte novou vrstvu (New/Feature Class). Vrstvě přiřaďte atributy dle existujícího návrhu datového slovníku a také souřadnicový systém S-JTSK (EPSG:5514).

Poznámka: v případě potřeby můžete do geodatabáze importovat již existující datové sady (pro řešení vašich projektů se vám například bude hodit mít v projektu přidánu vrstvu s vymezením hranic sektorů, ve kterých máte mapování provádět).

Záležitosti spojené s integritními omezeními je možné řešit v nástroji Domains dostupném pro souborovou geodatabázi v nabídce zobrazitelné přes pravé tlačítko myši. Zde je možné definovat jednotlivé číselníky pro atributy. Samotné hodnoty pro atributy se vkládají v pravé části okna do tabulky se sloupci Code, Description. Nově připravené číselníky je potřeba přiřadit existujícím atributům dříve vytvořených datových vrstev pomocí nástroje dostupného v nabídce Design/Fields. Zde je taktéž možno nastavit jejich defaultní hodnoty apod.

Poznámka: každou provedenou změnu realizovanou ve výše popsaném procesu je potřeba uložit, aby došlo k jejímu aplikování (přes tlačítko Save dostupné v horním panelu aplikace ArcGIS Pro).

Vytvořenou prázdnou vrstvu si přidejte do projektu v ArcGIS Pro a nastavte ji vhodným způsobem symbologii.

Poznámka: popsané vytvoření prázdné datové sady včetně nastavení číselníků a integritních omezení je kompletně možné realizovat přímo v ArcGIS Online. Děje se tomu v záložce Obsah (angl. Content).

Vytvoření webové mapy na ESRI ArcGIS Online

Vytvoření kompletní webové mapy z projektu v ArcGIS Pro je možné nástrojem Web map v záložce Share. Dojde tím k vypublikování celého obsahu projektu včetně všech vlastních i podkladových vrstev a nastavení jejich symbologie. Alternativou je nástroj Web Layer, který slouží pouze k publikování samotných datových vrstev formou Feature Layer (Hosted). Tuto volbu využijeme ve cvičení. Ve zobrazeném formuláři je potřeba vyplnit pole obsahující informace o datové sadě a také si nastavit, do jakého existujícího adresáře v rámci ArcGIS Online se má datová sada uložit. Případně je možné nový adresář rovnou vytvořit. Formulář taktéž nabízí nastavení možnosti sdílení publikované datové sady. Dvojice či trojice studentů, kteří společně vypracovávají zápočtové projekty, si například mohou vytvořit vlastní skupinu (group) a v rámci ní sdílet vypublikovanou datovou sadu či následně celou webovou mapu. Novou skupinu lze vytvořit v prostředí ArcGIS online v záložce Skupiny (angl. Groups). Před vypublikováním datové sady je možné nechat provést její kontrolu (tlačítko Analyze) odhalující možné chyby a úskalí spojené s tímto procesem. Po provedení kontroly datovou sadu publikujte přes tlačítko Publish.

Poznámka: pro vytvoření a publikování webové mapy na ArcGIS online je nutné být v software ArcGIS Pro přihlášen pod vlastním účtem (dostupné vpravo nahoře v okně ArcGIS Pro). Při přihlašování vyberte volbu přihlášení se přes URL adresu organizace a do zobrazeného pole vepište název organizace vsb-tuo. Po přesměrování se přihlaste svými klasickými univerzitními přihlašovacími údaji (osobni_cislo@vsb.cz a LDAP heslo).

Další kroky je potřeba realizovat v prostředí ArcGIS online. Přihlášení je identické jako ve výše popsaném případě. V patřičné složce dostupné skrz záložku Obsah (angl. Content) uživatel uvidí svoji vypublikovanou datovou sadu. Po jejím otevření je možno vstoupit do jejího Nastavení (stejnojmenná záložka v modrém panelu, angl. Settings). Zde je pro umožnění následného mapování nutné nastavit, aby datová sada byla editovatelná, a to pomocí funkce Povolit úpravy (angl. Enable Editing a návazných detailnějších nastavení. Upozornění: provedené změny je potřeba uložit.

Poznámka: Aby mohly být k některé vrstvě v průběhu mapování přiřazovány například fotografie, je potřeba u ní povolit přílohy (po kliknutí na danou vrstvu v úvodním okně celé datové sady je možno vpravo vybrat volbu Povolit přílohy.

Nyní pomocí nástroje Otevřít v Map Viewer (angl. Open in Map Viewer) zahajte tvorbu webové mapy, která následně bude sloužit jako projekt pro mapování v mobilní aplikaci Field Maps. V otevřeném okně je možné například:

  • přejmenovat vrstvu, nastavit její symbologii,
  • ve vlastnostech vrstvy v záložce Vyskakovací okna konfigurovat podobu vyskakovacích oken, která se budou objevovat uživateli při mapování prvků této vrstvy,
  • nastavit si vhodnou podkladovou mapu.

Poznámka: jako podkladovou mapu je možné využít i běžně dostupné WMS služby. Například Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) poskytuje celou řadu datových sad, která mohou být využívána jako podkladové mapy. Na webu dostupném zde je k dispozici seznam služeb publikovaných na jejich ArcGIS ESRI serveru. V okně Map Viewer je pak potřeba pouze použít funkci Přidat vrstvu z URL adresy a do otevřeného okna zkopírovat URL adresu patřičné služby.

Následně webovou mapu uložte přes tlačítko Uložit (angl. Save). Doporučeno je ji uložit do stejného adresáře jako je uložena samotná publikovaná datová sada. Při pohledu na obsah adresáře, kde jsme webovou mapu uložili, prostřednictvím záložky Obsah v hlavním okně ArcGIS Online, je webová mapa nyní vidět. Otevřete ji a běžte do záložky Nastavení, stejně jako dříve v případě práce s datovou sadou. V nastavení webové mapy je nutné aktivovat funkce:

  • Povolit offline režim (umožní realizovat mapování i bez přístupu k mobilnímu internetu v terénu),
  • Použít v mobilní aplikaci ArcGIS Field Maps (případně Použít v ArcGIS Collector).

V tuto chvíli máte kompletně připravenu prázdnou datovou sadu (v případě potřeby obsahující více samostatných vrstev) publikovanou prostřednictvím ArcGIS Online, která je zobrazitelná a editovatelná skrz mobilní aplikaci ESRI Field Maps. Proces samotného mapování v mobilní aplikaci je popsán v následujícím cvičení.