Cvičení 3: Autonomní technika - realizace mapování v ESRI Field Maps
V tomto cvičení se seznámíte s procesem mapování v terénu s využitím aplikace ESRI Field Maps na vašem mobilním telefonu či jiném mobilním zařízení.
Zadání
S využitím výsledků z předchozích cvičení si vyzkoušejte mapování v terénu s aplikací ESRI Field Maps.
Cíle cvičení
- naučit se mapování s mobilní aplikací ESRI Field Maps v on-line i off-line režimu
Obsah cvičení
Instalace aplikace ESRI Field Maps
Aplikace ESRI Field Maps je volně dostupná v Google Play pro zařízení využívající operační systém Android a v Apple Store pro zařízení s operačním systémem iOS. Její instalace je tedy standardní jako v případě instalace jiných aplikací na daných operačních systémech.
První kroky v aplikaci ESRI Field Maps
Při (prvním) spuštění aplikace je potřeba se přihlásit vlastním účtem pro ESRI, viz přihlašování do ArcGIS online popsané ve Cvičení 2. Přihlašujte se tedy prostřednictvím URL adresy organizace "vsb-tuo" a vašich standardních přihlašovacích údajů do univerzitních systémů.
Po přihlášení se uživateli zobrazí na hlavní stránce všechny mapové projekty, které vytvořil, nebo které mu někdo nasdílel. Přes ikonu postavy v horní části obrazovky může uživatel vstoupit do svého profilu a v něm realizovat řadu nastavení. Například se jedná o:
- Nastavení sběru dat: je možno aktivovat Průměrování pro vícenásobné změření polohy objektu, kdy je výsledná poloha vypočtena průměrem jednotlivých měření, ovlivnit Velikost nahrávaných fotografií či (de)aktivovat Přichytávání
- Poskytovatel: zde je možno provést nastavení připojení externího přijímače GNSS pokud má být využíván (je možno připojit například geodetický přijímač využívající metodu RTK a stále využívat aplikaci Field Maps pro mapování)
- Jednotky
- (de)aktivovat Automatickou synchronizaci: volba souvisí s off-line režimem mapování (viz níže), kdy se aplikace snaží každých 15 minut automaticky synchronizovat všechny zmapované či zeditované geoprvky jejich přenesením na cloudové uložiště ArcGIS online - pokud je zrovna k dispozici internetové připojení, synchronizace se provede, pokud není, aplikace se o to opětovně pokusí za 15 minut.
Proces mapování
Po kliknutí na vybraný mapový projekt dojde k jeho otevření a zahájení práce s ním. V horní liště jsou dostupná tlačítka pro synchronizaci (viz níže, v režimu on-line mapování se nezobrazuje), nastavení zobrazovaných vrstev, vyhledávání a tlačítko se třemi tečkami nabízející další funkce.
Aplikace ESRI Field Maps umožňuje realizovat mapování ve dvou režimech:
1, on-line režim: aplikace vyžaduje stálý přístup k internetu, podkladová mapa je stahována v reálném čase vždy pro aktuálně zobrazené území. K synchronizaci pořízených dat mezi aplikací a cloudovým uložištěm dochází automaticky po každé změně.
2, off-line režim: aplikace nevyžaduje přístup k internetu v průběhu mapování. Před jeho realizací je ale nutné stáhnout pro vybranou oblast podkladovou mapu do zařízení - před otevřením mapového projektu kliknout na tři tečky u jeho názvu, zvolit Přidat offline oblast, v otevřeném okně se nazoomovat na oblast, ve které bude realizováno mapování, a kliknout na tlačítko Stáhnout oblast. K synchronizaci pořízených dat mezi aplikací a cloudovým uložištěm dochází buďto automaticky co 15 minut pokud aplikace detekuje připojení k internetu (viz nastavení popsané výše), nebo manuálně, kdy uživatel klikne na tlačítko Synchronizace v horní liště okna mapového projektu a stiskne tlačítko Synchronizovat nyní. Není problém pracovat v terénu po celou dobu bez přístupu k internetu a provést synchronizaci pro veškerý obsah mapování najednou po návratu z terénu po připojení mobilního zařízení například k Wi-Fi.
Pro přidání nového geoprvku slouží kulaté tlačítko se symbolem +, standardně zobrazené v pravém dolním rohu obrazovky. Poloha objektu může být určena přijímačem GNSS (pakliže je jím zařízení vybaveno a poloha je vypočtena), nebo manuálně uživatelem umístěním kurzoru na požadované místo nad podkladovou mapou. Ve vyvolaném dialogu uživatel standardně vyplňuje jednotlivé atributy. Pro potvrzení vytvoření geoprvku a jeho kompletnímu uložení do paměti zařízení je potřeba kliknout na tlačítko s fajfkou dostupné v pravém horním rohu obrazovky. Po tomto kroku je vytvořený objekt viditelný v používaném mapovém projektu a po provedení synchronizace je dostupný i v cloudovém uložišti ArcGIS online.
Pakliže uživatel potřebuje editovat polohu či atributy již existujícího geoprvku, stačí na něj kliknout a v otevřeném okně vybrat volbu Upravit.
Stažení naměřených dat z ArcGIS Online
Jak již bylo výše uvedeno, pořizovaná data jsou ukládána do paměti mobilního zařízení a synchronizací přenášena na cloudové uložiště ArcGIS Online. Tato platforma umožňuje exportování dat do řady běžných formátů a jejich následné stažení. Je proto potřeba si v ArcGIS online otevřít obsah patřičné FeatureLayer a v panelu v pravé části obrazovky vybrat možnost Exportovat data s výběrem požadovaného formátu. V prvním kroku dochází pouze k exportu, kdy jsou data uložena opět na cloudové uložiště. Takto vyexportovanou datovou sadu je možno ve druhém kroku jednoduše stáhnout tlačítkem Stáhnout.