headerphoto

Možnosti využití dat z GPS přístrojů, jejich zpracování a vizualizace

Možnosti využití GPS přístrojů nekončí ve chvíli, kdy se necháte při cestě na dovolenou či obyčejném výletu navigací dovést do cíle, či zalogujete nalezenou cache do svého profilu na portálu geocaching.com. Tato část kurzu je věnována využívání technologie GNSS po našem návratu domů.

Soubory pro cvičení

Záznam trasy

Každý GPS přístroj generuje během své práce soubor obsahující informace o poloze přístroje v daný okamžik. Souřadnice daného místa v podobě zeměpisné šířky, délky a nadmořské výšky jsou ukládány v pravidelném intervalu (např. každých 30 s). Tento soubor bývá v případě turistických přístrojů formátu .gpx. Pokud takovýto soubor máme k dispozici z našeho výletu pěšky, na kole, či jakýmkoli dopravním prostředkem, můžeme jej využít k:

  • vizualizaci prošlé trasy nad mapovým podkladem
  • geotagování fotografií

Vizualizace záznamu prošlé trasy v prostředí internetu – maplorer.com

Na adrese maplorer.com nalezneme webovou mapovou službu, která umožňuje vizualizaci záznamů trasy z GPS přístrojů nad google maps. Jediným požadavkem aplikace je cesta ke gpx souboru – po jejím definování dojde ke zobrazení prošlé trasy nad mapovými podklady společnosti google (je možno vybrat si mezi standardním podkladem, leteckým/družicovým snímkem a topografickým podkladem). Společně s mapovým oknem jsou vizualizovány informace o prošlé trase a její výškový profil dle google maps a získaný z gpx souboru. Měření výšek je při použití GPS přístroje zatíženo chybou o velikosti prvních jednotek metrů (řádově 3 – 10 m), která může dále výrazně narůstat při problematickém prostředí (vyšší zástavba, hustý les, apod.). S těmito omezeními je při práci s výškovým profilem z GPS záznamu nutno počítat. Další možností, jak vizualizovat záznam trasy, je použití aplikace Google Earth či programu dodávaného s GPS přístrojem (v případě produktů společnosti Garmin = aplikace Map Source).

Ukázka vizualizace záznamu trasy s využitím maplorer.com

Obr. 1: Ukázka vizualizace záznamu trasy s využitím maplorer.com

Geotagování fotografií

Již víme, že ze záznamu prošlé trasy jsme schopni zjistit, kdy jsme se v daný okamžik výletu nacházeli. Pokud během naší cesty pořizujeme fotografie digitálním fotoaparátem (je jedno zdali zrcadlovkou či mobilním telefonem), můžeme díky záznamu trasy přiřadit každé fotografii informaci o poloze, kde byla vyhotovena. Tento proces je možné uskutečnit díky tomu, že do souboru s každou digitální fotografií je zapsán datum a čas, kdy byla fotografie pořízena. Pokud se shoduje datum a čas ze záznamu trasy s datem a časem pořízení fotografie, můžeme jednoznačně určit místo pořízení fotografie. Musí však platit, že jsme měli správně nastavený čas ve fotoaparátu – pokud ne, fotografii se může přiřadit nesprávná poloha! Procespřiřazení polohy fotografii na základě záznamu trasy z GPS nazýváme geotagování fotografií a je možné jej uskutečňovat v celé řadě aplikací. My si jej vyzkoušíme v prostředí Zoner Photo Studio 14 Free.

  1. Prostředí Zoner Photo Studiu 14 Free

    Aplikace Zoner je primárně určena pro správu a úpravu digitálních fotografií. Existuje v několik verzích, z nichž verze Free je zdarma. Přestože má tato verze jen omezený počet nástrojů pro úpravu fotografií, geotagování v ní lze provést velmi snadno. Aktuální Free verzi Zoneru si můžete stáhnout zde.

    Po spuštění aplikace se s použitím panelu Navigator (vlevo nahoře) přemístěte do složky, kde máte uloženy fotografie, kterým chcete přiřadit polohu. Po kliknutí na některou z fotografií se Vám v pravé části okna bude zobrazovat pod panelem Histogram tzv. EXIF fotografie, který obsahuje informace o ní. Tento EXIF je součástí každé fotografie a obvykle kromě data a času pořízení fotografie obsahuje informace o nastavení fotoaparátu a expozičních údajích (typ fotoaparátu, ohnisková vzdálenost, čas, clona, ISO, apod.). Může zde být například ale také uvedeno jméno autora fotografie, čímž si své fotografie chráníme. EXIF je pevnou součástí každého souboru s digitální fotografií (může však být editován či smazán speciálními programy). Naším cílem je dodání souřadnice místa pořízení fotografie do tohoto EXIFu.

  2. Proces geotagování

    Nejprve vybereme všechny fotografie, kterým chceme přiřadit informaci o poloze, a jdeme do nabídky Information/GPS/Assign GPS data. Ve vyvolaném okně je potřeba nastavit zdroj záznamu trasy (nalézt v počítači uložený gpx soubor po vyvolání Read Data from GPS Track Log…) a případně je možno provést časovou korekci (pokud jsme měli ve fotoaparátu chybně nastavený čas). V pravé části okna se nám zobrazuje nad mapovým podkladem záznam prošlé trasy a poloha jednotlivých fotografií. Aby došlo k fyzickému zapsání informace o místě pořízení do souboru fotografie, je potřeba spustit proces geotagování tlačítkem Aplly to All. Po tomto kroku Vám v miniatuře každé fotografie zobrazené v okně Zoner Photo Studia přibude znak zeměkoule a pokud na něj najedete myší, budou se Vám zobrazovat souřadnice místa pořízení fotografie.

    Přiřadit polohu fotografie lze i ručně, pokud nemám k dispozici záznam trasy z GPS přístroje.

  3. Geotegování fotografií v Zoner Photo studiu

    Obr. 2: Geotegování fotografií v Zoner Photo studiu

  4. Vizualizace fotografií v prostředí Google Earth

    Aplikace Zoner Photo Studio Vám umožňuje vizualizovat si geotagované fotografie v prostředí Google Earth díky funkci Information/GPS/Show in Google Earth. Po jejím vyvolání se inicializuje aplikace Google Earth (musí být v počítači nainstalována!), kde dojde k zobrazení fotografií nad mapovým podkladem. Tyto fotografie jsou uloženy v dočasném souboru typu kmz. Pokud si budete chtít tento soubor uložit, či jej poslat známým, aby si mohli Vaše fotografie taktéž prohlédnout v prostředí Google Earth, stačí kliknout pravým tlačítkem na soubor GPSList.kmz nacházející se v levém okně Místa a poté použít příkaz Uložit místo jako. Do zadané cesty se Vám uloží soubor s příponou kmz obsahující Vaše geotagované fotografie, který je možné komukoli poslat emailem či jej nasdílet na internetu.