headerphoto

Cvičení 10 - Střih videa

V rámci tohoto cvičení budete seznámeni s procesem sestavení videofilmu ze scén vytvořených v průběhu Cvičení 9. Uvidíte tak, jak sestříhat do sebe jednotlivé části filmu a jak střih může ovlivnit vyznění celého filmu. Kromě střihu se seznámíte se základními úpravami video materiálu. Práci budete uskutečňovat v aplikaci CyberLink PowerDirector verze 12.

Cíle cvičení

  • seznámit se s procesem střihu filmového materiálu
  • seznámit se se základními úpravami, které můžeme uskutečnit nad surovými video scénami
  • realizovat kompletní střih video filmu ze scén pořízených během cvičení 9, přidat zvukové efekty, upravit jednotlivé scény

Soubory pro cvičení

Obsah cvičení

CyberLink PowerDirector

Software CyberLink PowerDirector představuje komplexní nástroj pro editaci a vytváření video filmů či animovaných prezentací. Je určen pokročilým amatérským či poloprofesionálním uživatelům. Jedná se o komerční SW, cena za licenci se však pohybuje řádově okolo 2 000 Kč. Více informací o produktu naleznete na oficiálním webu na adrese http://www.cyberlink.com/.

Pracovní plochu aplikace CyberLink PowerDirector můžeme rozdělit do tří samostatných částí:

  • "Pracovní komory" - levá horní část okna aplikace obsahuje deset samostatných nástrojů, mezi kterými se přepínáme s využitím vertikální lišty s ikonami nástrojů (viz obr. 1). Jednotlivé pracovní komory slouží například k načítání multimediálních souborů do vytvářeného videa (Media Room), přidávání grafických efektů do videa (Effect Room, PiP Objects Room, Particle Room, Title Room), vkládání titulků do videa (Subtitle Room), práci se zvukem (Audio Mixing Room, Voice-Over Recording Room) či k vytváření samostatných kapitol jednoho video filmu (Chapter Room)
  • Okno přehrávání - pravá horní část okna aplikace nabízí jednoduchý přehrávač multimédií používaných pro skládání video filmu
  • Časová osa - dolní polovinu plochy pracovního okna zabírá časová osa s několika samostatnými stopami sloužícími pro vkládání jednotlivých částí videofilmu či jeho prvků a efektů. Tyto stopy a časovou osu celkově používáme pro sestavení požadované kombinace vstupních souborů, určení pořadí jejich přehrávání apod. - jednoduše pro sestavení video filmu z jeho jednotlivých střípků

Pracovní okno aplikace CyberLink PowerDirector

Obr. 1: Pracovní okno aplikace CyberLink PowerDirector

Načtení surových video sekvencí a jiných vstupních dat

Pro načtení vstupních souborů využijte nabídku File/Import/Media Files. Tímto způsobem můžete importovat video soubory, statické rastrové soubory, zvukové soubory a jiné další soubory v celé řadě standardních formátů. Po importu jsou všechny soubory zobrazeny v okně pod nabídkou Media Room. Pokud chceme některý ze souborů vložit do vytvářeného video filmu, stačí jej myší přetáhnout do spodní části obrazovky obsahující časovou osu a jednotlivé stopy videa. Postupně tímto způsobem přesuneme všechny požadované samostatné scény v tom pořadí, v jakém chceme, aby se přehrávaly.

Pokud vkládáme do videa statický obraz, provedeme úkon totožným způsobem - dobu zobrazování statického obrazu ve videu stanovíme vlastním roztažením či zmenšením objektu na časové ose (defaultně je nastavena doba zobrazování na 5 sekund).

V případě vkládání samostatného zvukového souboru obsahující zvuk, který chceme aby se přehrál v průběhu přehrávání video stopy obsahující svůj vlastní zvukový záznam, přiřadí se nám tento samostatný zvuk do samostatné zvukové stopy a máme možnost s ním plně pracovat - změnit začátek času přehrávání, vyřezat z něj nechtěné části, změnit hlasitost atd.

Poznámka: pokud přidáváte jednotlivé scény či grafické objekty video filmu na časovou osu, je lepší se přepnout do zobrazení pod tlačítkem StoryBoard View, kdy jednotlivé prvky vidíme jako samostatné objekty. Je tak snazší definovat jejich celkové pořadí. Toto tlačítko nalezneme těsně nad defaultní časovou osou vlevo nahoře.

Střih

Vystřižení jednotlivých úseků, které potřebujeme odstranit z video scény provedeme po výběru dané scény na časové ose s využitím funkce Trim, jejíž tlačítko nalezneme hned nad časovou osou. Tato funkce nabízí dva režimy, kdy první (Single Trim) umožňuje vystřihnout pouze jednu část záznamu, zatímco druhý (Multi Trim) umožňuje vystřižení více úseků z jedné scény.

Pro vystřižení stačí na časové ose v otevřeném okně vybrat pouze ty části záznamu, které mají být vystřiženy, a to pomocí tlačítek Mark in a Mark out. Aplikaci střihu realizujeme potvrzením tlačítkem OK. Nyní na celkové ose video filmu uvidíme danou scénu již sestříhanou, po opětovném otevření okna Trim však získáváme scénu původního rozsahu a můžeme tak provedený střih dle potřeby opakovaně upravovat.

Náročnější je střih provádět mezi jednotlivými scénami tvořícími video film. Je potřeba vždy docílit plynulého přechodu mezi oběma scénami, aby celek při přehrávání nepůsobil skokově a nepřirozeně. Řadě problémů je možno předcházet již při samotném natáčení scén, a to například spuštěním nahrávání záznamu chvíli před samotným začátkem děje scény a ukončením nahrávání až chvíli po konci děje scény, zachováním výšky pohledu kamery, plynulým pohybem kamery v rámci scény (kamera pak jako kdyby sama přechází z jedné scény do druhé), apod.

Úprava expozice a barevné vyvážení video záznamů

V rámci nabídky Fix/Enhance nacházíme v záložce Color Adjustment možnost upravit podobu video scény po grafické stránce pomocí jednotlivých jednoduchých táhel. Můžeme tak záznam zesvětlit, ztmavit, barevně korigovat, zostřit, atd. Jednotlivé operátory již znáte z práce s digitální fotografií ze Cvičení 2 či z vlastních zkušeností. Pro připomenutí - funkce Highlight Healing slouží k záchraně kresby (jednoduše řečeno ke ztmavení) přesvětlených či velmi světlých oblastí scény, funkce Shadow pak k záchraně tmavých částí scény (stínů) jejich zesvětlením.

V záložce White Balance pak nalezneme nástroje pro vyvážení bílé barvy záznamu (viz Cvičení 2). To je možno realizovat ručně s využitím dvou táhel ve směru modrá-žlutá a zelená-fialová či částečně automatizovaně výběrem neutrálního bodu ve scéně pomocí nástroje White Calibration.

Vložení počátečních či koncových titulků

Vložení počátečních a koncových titulků video filmu je možno realizovat v pracovní komoře Title Room. K dispozici je celá řada předpřipravených šablon, ve kterých stačí změnit vlastní text či je využít jako startovací bod pro vlastní upravenou verzi titulků. Druhou možností je vytvořit si svou vlastní šablonu pomocí funkce Create a new title template v horní liště nástroje. Následně má uživatel možnost vytvořit text titulků a jejich grafickou podobu, vybrat vhodné pozadí či grafické obrazy doplňující titulky, navolit parametry animace titulků atd. Paleta možností je v tomto případě velmi rozsáhlá.

Tuto pracovní komoru je taktéž možno hojně využívat při vytváření animovaných prezentací sestavených ze statických obrazů.

Další možností, jak do videa vložit titulky či libovolný text, je pracovní komora Subtitle Room. Ta je sice primárně určena pro vkládání klasických titulků do video filmu, ale je možno ji použít i pro tento účel. Kromě samotného textu titulku, jeho formátu a doby zobrazování je možno nastavit i jeho pozici v rámci snímku (funkce Adjust Subtitle Position, viz obr. 2).

Vložení tituků či libovolného textu do videa s využitím <i>Subtitle Room</i>

Obr. 2: Vložení tituků či libovolného textu do videa s využitím Subtitle Room

Export videa

Pokud jsme spokojeni s celkovou podobou video filmu, můžeme přistoupit k jeho vyexportování do výstupního souboru požadovaného formátu, kvality a rozlišení. K tomuto účelu slouží nabídka Produce pod horní lištou pracovního okna (doposud jsme pracovali v aktivované nabídce Edit).

Po jejím vyvolání dostáváme na výběr ze čtyř základních možností, jak definovat podobu výsledku:

  • Standard 2D - vybíráme výstupní formát, metodu komprese, rozlišení a fps
  • 3D - obdoba nabídky Standard 2D, která však slouží pro export videí natočených 3D technologií
  • Device - nabídka předdefinovaných možností pro zápis videa na různá zařízení a platformy (DV či HDV páska, mobilní zařízení, herní zařízení Sony, apod.)
  • Online - možnost optimalizace výstupního souboru pro jednotlivé online služby pro sdílení videa (Youtube, Vimeo, Facebook, ...) a nabídka jejich přímého publikování na konkrétní uživatelský účet z prostředí CyberLink PowerDirector

Využijte v prvé řadě nabídku Standard 2D a definujte podobu výstupního souboru na základě znalostí získaných na přednášce 10, Video - komprese a formáty.

Publikace a jiné informační zdroje