headerphoto

Cvičení 11 - Komprese a možnosti publikování video záznamu

Na minulém cvičení jste si vyzkoušeli práci v komerčním software CyberLink PowerDirector a vytvořili kompletní video film. Toto cvičení slouží k seznámení se s volně dostupnou aplikací Avidemux, která v omeřené míře umožňuje také editovat video sekvence, ale hlavně podporuje jejich konverze mezi řadou formátů a použitých metod kompresí. Úkolem cvičení je tudíž poskytnout studentům bezplatný nástroj pro práci s video formáty a naučit je v něm pracovat.

Cíle cvičení

  • seznámit se ovládáním aplikace Avidemux
  • seznámit se formáty a metodami komprese video i audio záznamů, které Avidemux nabízí
  • seznámit se s efekty úprav video záznamů, které Avidemux nabízí
  • uskutečnit úpravu vybraného video záznamu pro jeho efektivní publikování v prostředí internetu

Soubory pro cvičení

Obsah cvičení

V rámci přednášky jste se seznámili s principy komprese a ukládání video záznamů do souboru (klíčové x rozdílové snímky). Absolvováním tohoto cvičení si prakticky vyzkoušíte zejména konverze video záznamu do různých formátů při použití rozdílných kompresních technik a budete možnost mít porovnat kvalitu a velikost výsledných souborů.

Aplikace Avidemux

Volně dostupná aplikace Avidemux představuje rozumný nástroj pro konverzi video záznamů s podporou řady formátů (AVI, FLV, MPEG, MP4, MKV, ...) a kompresních technik (HuffYUV, Mjpeg, MPEG 2, MPEG 4 ASP, MPEG 4 AVC, ...). Kromě konverzí podporuje také jednoduchý střich záznamů a práci s řadou implementovaných efektů. Seznámení se s dokumentací a stažení aplikace je možno realizovat z oficiální stránky zde ve verzích pro operační systémy Linux, Windows, MAS OS.

Načtení, střih

Načtení videa do prostředí aplikace Avidemux je velmi jednoduché - stačí jej otevřít příkazem File/OPen.

Přehrávání a realizace vystřižení nechtěných částí z video záznamu je realizováno s použitím tlačítek ve spodní části okna (viz obrázek 1), případně nabídky Edit v horní liště. Pokud potřebujeme vybrat pouze určitou část záznamu, se kterou chceme pracovat dále, využijeme tlačítka/funkce Set Marker A a Set Marker B pro stanovené časy videa. Příkaz Set Marker A definuje začátek výběru a Set Marker B konec výběru. Platný čas pro oba tyto markery je možno vybrat přehráváním videa a jeho stopnutím v požadovaném okamžiku či zadáním konkrétního času (například přes tlačítko Time:).

Nabídka tlačítek pro přehrávání a vytvoření výběru části video záznamu v aplikaci Avidemux

Obr. 1: Nabídka tlačítek pro přehrávání a vytvoření výběru části video záznamu v aplikaci Avidemux

Přidání efektů

Veškeré implementované efekty jsou dostupné z nabídky Video/Filters. Z poměrně široké nabídky vyzkoušejte alespoň část z následujících možnosti:

Záložka Transform

  • Add Logo - vložení loga či libovolného obrázku v rastrovém formátu na zvolenou pozici videa
  • Change FPS - změna počtu snímků za sekundu videa (fps = frame per second), vede ke zpomalení či zrychlení přehrávání videa
  • Fade - postupný náběh (Fade in) či postupný doběh (Fade out)
  • Horizontal flip, Vertical flip - zrcadlové přetočení videa v horizontálním či vertikálním směru (například pokud se v originálním videu vyskytuje pohyb objektu zleva doprava, po verktiálním přetočení bude pohyb realizován zprava doleva)
  • Rotate - otočení videa o 90°
  • swsResize - změna velikosti/rozlišení video záznamu + možnost změny poměru stran videa

Záložka Colors

  • Contrast - jednoduchá úprava jasu (brightness) a konrastu (contrast) videa
  • GreyScale - převedení videa do odstínů šedi
  • Mplayer Hue - jednoduchá úprava barevného tónu (hue) a nasycení barev (saturation)

Záložka Subtitles

  • SSA/ASS/SRT - pevné vložení titulků do videa

Konverze videa a audia, práce s kompresními technikami

Nastavení formátu výstupního videa je realizováno v rozbalovací nabídce Output Format. Pro bližší seznámení se s dostupnými formáty využijte materiály v přednášce 10, Video - komprese a formáty.

K výběru kompresní techniky pro video a nastavení procesu komprimace slouží tlačítka v nabídce Video Output. Po vybrání požadované metody komprese je možno provést její nastavení pomocí nástroje pod tlačítkem Configure. Pokud chceme zachovat původní způsob komprimace vstupního videa, stačí zvoli nabídku Copy.

Stejným způsobem manipulujeme s výběrem kompresní techniky pro zvukovou část video záznamu - nabídka Audio Output. Na výběr máme několik formátů, které můžeme využít (AAC, AC3, MP2, MP3, PCM, Vorbis). Pokud chceme do videa přidat zvukovou stopu, použijeme nástroj Audio/Select Track z hlavní lišty aplikace. Tento krok však provede nahrazení aktuální zvukové stopy vybranou druhou zvukovou stopou (Avidemux neumí kombinovat více zvukových stop v jednom záznamu), není proto mnohdy ideálním řešením. Pokud potřebujeme naopak z existujícího videa vyextrahovat audio stopu, můžeme to jednoduše provést pomocí Audio/Save audio.

Pro výslednou konverzi videa dle provedeného nastavení slouží jednoduše funkce File/Save.

Praktická část

Využijte video dostupné v archívu ke cvičení či jiné video ve vysokém rozlišení (ideálně Full HD) a proveďte úpravu tohoto videa za účelem jeho publikování na webu. Cílem tak bude zmenšit velikost souboru s videem pod hranici 10 MB a zároveň zachovat rozumnou kvalitu videa.

Pro zmenšení velikosti využijte:

  • změnu rozlišení
  • aplikaci pokročilé kompresní techniky pro komprimaci videa
  • aplikaci vhodné kompresní techniky pro kompresi zvukové stopy videa
  • výběr vhodného výstupního formátu

Nástroj pro konverzi video souborů dostupný online a zdarma

Pokud potřebujete zmenšit velikost určitého video záznamu či jej pouze převést do jiného formátu, můžete využít některý z online dostupných nástrojů. Tato varianta nevyžaduje instalaci žádné aplikace přímo do počítače, hůře Vám však poslouží, pokud velikost Vašeho video souboru překročí rozumnou mez (několik desítek MB), jelikož celý soubor musí být pro jeho konverzi nahrán na server, kde se konverze provádí. S pomalým připojením k internetu se pro větší soubory stává tato úloha těžko proveditelná.

Jeden z nástrojů, který tyto operace podporuje, naleznete na adrese http://video.online-convert.com/. Jak již úvodní obrazovka napovídá, je v něm možno provádět převod do celé řady video formátů (např. AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, WEBM, WMV) a proces převodu je možno poměrně dobře kontrolovat nastavením požadovaných parametrů výstupního souboru. Obecně tento web podporuje i konverzi jiných typů souborů (audio, dokumenty, statický obraz, ...) a může být užitečným v celé řadě situací.

Vložení videa do html stránky

Existuje několik možností, jak publikovat video v prostředí internetové stránky. Můžete jej nahrát na některý ze serverů podporující sdílení videa (Youtube, Vimeo, ...) a následně jen do své stránky vložit kontejner s odkazem na toto video. Nebo můžete vložit video soubor do Vaší stránky fyzicky. V tomto případě jste se mohli a v určitých situacích stále můžete setkat s problémy při přehrávání videa v různých internetových prohlížečích a jejich verzích, jelikož přehrávání videí v řadě formátů je v prohlížečích vázáno na dostupnost pluginu, který toto umožňuje. Různé prohlížeče obsahují různé pluginy nativně či podporují doinstalaci různých pluginů.

Od HTML verze 5 je k dispozici možnost vkládání videa do html stránky s využitím tagu "video". Aktuálně jsou obecně podporovány tři formáty, a to MP4, WebM a Ogg. Všechny prohlížeče však podporují pouze formát mp4, zbývající dva jen některé! Ukázku kódu pro vložení videa do html stránky naleznete pod tímto odstavcem. Více informací o tagu "video", jeho použití a podpoře v prohlížečích naleznete v odkaze na adrese http://www.w3schools.com/html/html5_video.asp.

Vložení videa do html stránky:

<video width="320" height="240" controls>
  <source src="movie.mp4" type="video/mp4">
  <source src="movie.ogg" type="video/ogg">
Your browser does not support the video tag.
</video>

Je potřeba nastavit šířku a výšku okna v pixelech pro video a dále cestu k samotnému souboru (ten může být ve dvou různých formátech, jak zde vidíte - pokud se nepodaří přehrát jeden, vyzkouší se druhý). Funkce controls umožňuje nastavit, zdali se u videa na html stránce má zobrazit i panel s navigací jeho přehrávání (tlačítka Start, Stop, ovládání hlasitosti apod.).

Publikace a jiné informační zdroje