headerphoto

Cvičení 6 - Hodnocení vlivu vybraných parametrů na kvalitu 3d bodového mračna

Cvičení je věnováno praktické demonstraci vlivu vybraných parametrů na podobu a kvalitu mračna 3d bodů získaného postupy představenými v předcházejících dvou cvičeních. Těmito parametry jsou a) výška letu UAV (50 versus 90 m); b) podélný a příčný překryv RGB snímků (70 až 85 %); d, použitý formát pro ukládání snímků (ztrátově komprimovaný JPEG versus nekomprimovaný surový RAW).

Cíle cvičení

  • realizovat odvození řídkého a hustého mračna 3d bodů pro čtyři samostatné sady snímků
  • zhodnotit vliv vybraných parametrů na podobu a kvalitu odvozených mračen 3d bodů

Úkoly

  1. Pro zadané čtyři sady RGB snímků realizujte v prostředí SW Agisoft Metashape odvození řídkého a hustého mračna 3d bodů. Všechny čtyři sady snímků byly pořízeny na stejné lokalitě (Myslivna nedaleko VŠB-TUO) ve stejný den (7.2.2018) a stejným bezpilotním leteckým prostředkem (DJI Phantom 3 Advanced). Základní informace o jednotlivých sadách jsou uvedeny v tabulce č. 1.
    Pro zpracování všech čtyř sad použijte identické nastavení nástrojů v Agisoft Metashape!
  2. Ohodnoťte vliv jednotlivých parametrů, kterými se jednotlivé sady liší, na podobu a kvalitu odvozených mračen 3d bodů dle níže uvedeného postupu.

Tab. 1: Základní parametry zpracovávaných čtyř sad RGB snímků

Název sady Výška letu (m) Podélný/příčný překryv snímků (%) Formát snímků Počet snímků
50m_JPEG 50 85/85 JPEG 184
50m_RAW 50 přibližně 85/85 RAW (DNG) 146
90m_JPEG 90 85/85 JPEG 89
90m_JPEG_sniz_prekryv 90 70/70 JPEG 32

Soubory pro cvičení

Veškerá potřebná data naleznete na síťovém uložišti \\adelka-nas.vsb.cz\Public v adresáři UAV_GIS\Cviceni06.

Obsah cvičení

Při dodržení postupu uvedeného ve cvičeních 4 a 5 proveďte odvození řídkého mračna 3d bodů (Workflow/Align Photos) a hustého mračna 3d bodů (Workflow/Build Dense Cloud). Z každého projektu si exportujte zprávu o výsledcích zpracování (File/Export/Generate Report).

Pro zpracování všech čtyř sad použijte identické nastavení nástrojů v Agisoft Metashape! Například pro odvození řídkéhom mračna 3d bodů můžete vyjít z následujícího nastavení:

  • Accuracy – High
  • Preselection – aktivovat volbu Generic Preselection i Reference Preselection
  • Key point limit – 40 000
  • Tie point limit - 4 000
  • Adaptive camera model fitting – aktivovat

Aby byla zachována objektivnost hodnocení vlivu vybraných parametrů, je potřeba před jeho zahájením vytvořená hustá mračna 3d bodů nejprve ořezat dle uživatelem zadaného polygonu, jelikož mračna bodů z každé sady snímků budou pokrývat mírně odlišné území! Daný polygon by měl odpovídat oblasti pokryté snímky v projektu s nejmenším počtem snímků. V Agisoft Metashape je možné jej vytvořit pomocí nástroje Draw Polygon dostupného v základní liště nástrojů a následně jej exportovat skrz nabídku File/Export/Export Shapes - například do formátu ESRI shapefile. Jednou vytvořený a exportovaný polygon je možné importovat do jiného projektu, ve kterém dochází ke zpracování další sady snímků (File/Import/Import Shapes).

K samotnému ořezu hustého mračna 3d bodů dle vytvořeného polygonu poslouží následující postup - nejprve funkcí Tools/Dense Cloud/Select Points by Shapes vybereme body nacházející se uvnitř polygonu. Následně tento výběr bodů invertujeme (Edit/Invert Selection) a získané vybrané body ležící mimo zadaný polygon smažeme (funkcí Edit/Delete Selection či stiskem tlačítka Delete na klávesnici).

Při hodnocení vlivu tří vybraných parametrů na odvození mračna 3d bodů vycházejte z následujících ukazatelů:

  • procento snímků, které byly zahrnuty do odvození řídkého mračna 3d bodů, z celkového počtu snímků dané sady
  • celkový počet bodů řídkého (hustého) mračna (případně hustota bodů na 1 m2)
  • hodnota RMS a maximální chyby reprojekce bodů řídkého mračna
  • úplnost pokrytí oblasti body řídkého mračna - realizujte pomocí vizuálního zhodnocení či například překrytím mračna bodů pravidelnou sítí čtvercových buněk a výpočtem počtu buněk s nulovým či minimálním počtem bodů řídkého mračna. Zaměřte se samostatně na jednotlivé části území a sledujte vliv typu povrchu (pole, louka, různě vysoká vegetace)
  • doba zpracování potřebná pro odvození řídkého (hustého) mračna 3d bodů
  • dosažitelné rozlišení DMP či ortofotomapy (to je možno zjistit až po odvození hustého mračna 3d bodů)

Pro přehlednost si získané údaje zapište například do tabulky.

Srovnání řídkých mračen odvozených ze čtyř sad snímků, A: 50m_JPEG, B: 50m_RAW, C: 90m_JPEG, D: 90m_JPEG_sniz_prekryv

Obr. 1: Srovnání řídkých mračen odvozených ze čtyř sad snímků, A: 50m_JPEG, B: 50m_RAW, C: 90m_JPEG, D: 90m_JPEG_sniz_prekryv

Společně se spolužáky a vedoucím cvičení shrněte vliv a) výšky letu UAV při sběru snímků; b) podélného a příčného překryvu RGB snímků; d, použitého formátu pro ukládání snímků na podobu a kvalitu mračna 3d bodů.

Publikace a jiné informační zdroje